Wyjazd do Śliwic, Tlenia i Wierzchów

Tym razem grupa 50 osobowa z Koła Powiatowego PZN Chojnice w dniu 23 czerwca 2022 r. wyruszyła na jednodniową wycieczkę. Pierwszym punktem zwiedzania były Śliwice, gdzie obejrzeliśmy Grotę z 1908 r. upamiętniającą objawienie  Matki Bożej w Lourdes. Od samego początku powstania, obiekt ten stał się miejscem kultu miejscowych wiernych, jak również ludności z okolicznych parafii. Warty zwiedzenia był też pobliski cmentarz parafialny, gdzie znajduje się kilkadziesiąt nagrobków , które zostały wykonane taką samą techniką jak grota. Tam też można obejrzeć zespół zabytkowych nagrobków z okresu 1906-1917.  Kolejna trasa wiodła nas do Tlenia gdzie była okazja wysłuchania ciekawych informacji w Centrum Czynnej Ochrony Przyrody o Wdeckim Parku Krajobrazowym. Rezerwat leśny, położony  na północ od Osia. Utworzony został w celu ochrony największego w Europie Środkowej skupiska jarzębu brekinii zwanego też brzękiem. W 1929 roku w wyniku powstania Elektrowni Wodnej w Żurze utworzony został na Wdzie zbiornik zaporowy z bogato rozwiniętą linią brzegową.  Szczególną cechą zalewu są liczne półwyspy, wyspy i zatoki. Brzegi zbiornika porastają starodrzewia z licznymi pomnikowymi dębami i lipami. Urozmaicone warunki sprzyjają występowaniu rzadkich, gatunków zwierząt, gadów i ptaków. Dzięki uprzejmości Pani Marii i Pana Adama mogliśmy zwiedzić zabytkowy budynek na dworcu kolejowym w Tleniu w którym obecnie znajduje się sprzęt służący w pracy kolejnictwa z dawnych lat. Ostatnim miejscem zwiedzania był Pensjonat Państwa Marii i Adama Wierzchy na terenie starego Folwarku. Tam- wyjątkowa cisza, spokój i wyjątkowy zapach lasów oraz stary sprzęt, który służył rolnikowi w pracach polowych. Widać, że właściciele nie tylko zadbali o otoczenie, dobre jedzenie ale i o daniele, które w super warunkach pasały się na zabezpieczonej łące. Pomimo strasznego upału wszyscy chętnie skonsumowali obiad na świeżym powietrzu. Dziękujemy naszemu przewodnikowi Panu Zarankowi Janowi za zwiedzenie kolejnych ciekawych miejsc o których dotychczas nie mieliśmy wiedzy. Dziękujemy  wszystkim, którzy wsparli nas z 1% i stałemu sponsorowi, dzięki tym środkom mogliśmy zrealizować ten wyjazd.

Wyjazd do Wirt i okolic

Po długim okresie spowodowanym pandemią Zarząd KP PZN w Chojnicach zorganizował dla członków jednodniową wycieczkę po regionie. Grupa licząca 49 osób, w tym 29 członków Koła zwiedziła miejscowość WIRTY - Leśny Ogród Dendrologiczny położony nad Jeziorem Borzechowskim. Arboretum WIRTY.  Najstarszy w Polsce leśny ogród założony w 1875 roku, podzielony jest na cztery części: europejską, amerykańską, azjatycką oraz ogród dendrologiczny. Spędzony tam czas pozwolił uczestnikom na relaks jak również doznać spokój. 

Dalej na trasie wycieczki była farma strusi w Garczynie, położona na Kaszubach, otoczona lasem. Struś jest przyjaznym ptakiem. Na farmie znajduje się około 300 szt. strusi w różnym wieku. Farma założona w 1993 roku jest dużą atrakcją turystyczną dla zwiedzających, którzy mogą wiele dowiedzieć się o hodowli strusi. Zwiedzanie grupa zakończyła odpoczynkiem i poczęstunkiem kiełbaskami z rusztu. Warto to miejsce odwiedzić i sprawdzić, czy struś faktycznie chowa głowę w piasek. 

W drodze powrotnej dla wyciszenia i spokoju na zaproszenie proboszcza tamtejszej parafii księdza Marka Kaletę odwiedziliśmy kościół  parafialny pw. Św. Andrzeja Apostoła.

Zarząd i uczestnicy dziękują w przygotowanie wycieczki Panu Janowi Zaranek, wszystkim odpisującym 1% podatku,  jak również za darowizny na Koło PZN w Chojnicach.

Spotkanie opłatkowe w Kole PZN Chojnice 2021

8 grudnia 2021 roku w Kole Powiatowym P Z N w Chojnicach odbyło się uroczyste  spotkanie Wigilijne, w którym uczestniczyli członkowie, przewodnicy i zaproszeni goście, łącznie 50 osób. Jak zwykle poprzedzone mszą św. celebrowaną przez  duszpasterza niewidomych Ks. Jerzego Sikorę .Uroczystość odbyła się w restauracji Polka w Chojnicach przy zachowaniu obostrzeń z powodu Covidowych. Tym razem było inaczej, nie łamaliśmy się indywidualnie  opłatkiem - każdy uczestnik  miał już opłatek na talerzyku i po życzeniach wygłoszonych przez księdza ujął w rękę i włożył do ust. Oczywiście życzenia złożyła Prezes Koła, która powiedziała, że pomimo nietypowej sytuacji w  naszym  kraju życzy wszystkim miłych i radosnych Świąt. Głos zabrała również nasza była Pani Prezes Okręgu Pomorskiego Ewa Redzimska, która pomimo wszelkich trudności umiliła nas swoją obecnością i życzyła nam miłych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności  w nadchodzącym Nowym Roku. W dowód sympatii dla członków naszego Koła podarowała symboliczną  świąteczną bombkę. Słowa zdrowia i radości w imieniu  naszych włodarzy przekazał Pan Piotr Prondzinski – dyr. Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Chojnicach.

Dzięki uprzejmości naszego podopiecznego Pana Jana Zaranka, który hobbystycznie zajmuje się rzeźbą w drzewie podarował nam swoje wyroby, które zaraz trafiły w ręce osób zasłużonych na rzecz  osób niewidomych.  Pomiędzy posiłkami były rozmowy i odśpiewano kolędy.  Następnie koleżanka Ewa Kachlicka odczytała swój wiersz pt. "Wspomnienia wigilijne", który napisała na tę okazję. Spotkanie odbyło się dzięki  odpłatności członków, odpisu 1% podatku oraz  darczyńcy z Chojnic. Całe spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.

Wystawa o Błogosławionych

Dnia 09.11.2021 r. mała grupa z PZN w Chojnicach wybrała się do Chojnickiego Centrum Kultury na wernisaż wystawy zdjęć i pamiątek upamiętniających wizytę Prymasa Tysiąclecia w Chojnicach. Wystawa upamiętniała wizytę błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w dniu 29 października 1961 r. w związku z peregrynacją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Bazylice w naszym mieście oraz w roku 1963. Na wystawie można było zobaczyć unikalne pamiątki związane z życiem i pracą – szaty liturgiczne, insygnia biskupie czy pióro wieczne, którym pisał swoje notatki.

Pan Marcin Wozikowski przedstawił nam życie również błogosławionej Róży Czackiej, pierwszej założycielki Szkoły dla dzieci niewidomych w Laskach. Chociaż było nas mało ale z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji wygłoszonych przez Pana Marcina.

Ustronie Morskie

W okresie od 14 do 22 września 2021 r. grupa 48 osób, w tym 24 członków KP PZN w Chojnicach przebywała na wypoczynku w USTRONIU MORSKIM w OWW JANOSIK. Celem wyjazdu był nie tylko wypoczynek, ale także integracja osób niepełnosprawnych i wyjście z domu. Członkowie Koła mogli sprawdzić swoje możliwości w poruszaniu się w obcym terenie, czy to z przewodnikiem, czy przy pomocy białej laski co dla osób niewidomych i niedowidzących nie jest takie proste. Wyjazdy takie sprzyjają aktywnemu spędzania czasu i bliższemu poznawaniu się chociażby podczas wieczorku tanecznego czy ogniska z pieczeniem kiełbasek  przygotowanego przez kierownika ośrodka. Uczestnicy przejażdżki meleksem po Ustroniu Morskim zapoznali się z historią okolicy. Pobytowi nad morzem sprzyjała dobra atmosfera i dobra pogoda. 

Wyjazd został sfinansowany z odpłatności uczestników, ze środków własnych Koła, z odpisu 1% podatku oraz dofinansowania PCPR w Chojnicach. 

Cała grupa bardzo dziękuje. 

 

Dodatkowe informacje