Wyjazd integracyjny - Poledno, Rykowisko 30 maja 2018 roku

W piękny, słoneczny dzień 30.05.2018r. w  Kole Powiatowym PZN Chojnice odbył się integracyjny wyjazd do Pałacu Poledno, Rykowiska i Rezerwatu Przyrody Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego we Wierzchlesie. Grupa dość liczna - 48 osób. Przewodnikiem po Borach Tucholskich był Pan Zaranek Jan. Poledno leży na krańcach Pojezierza Pomorskiego. Jest to zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy, gdzie stworzono przyrodniczą wystawę przedstawiającą zwierzęta z niemal całego świata w scenografii zgodnej z naturalnymi warunkami ich bytowania. Zwiedzający wystawę mogą przeżyć niespotykaną przygodę.
W Rykowisku natomiast znajduje się kościół pw. Św. Rocha. Proboszcz ks. Janusz Zgódka przybliżył nam jego historię. O wyjątkowości samego kościoła świadczy jego nietypowy łowiecki wystrój. Ołtarz zbudowany jest z nieokorowanego rozgałęzienia dębu, zaś lampy i kazalnicę zdobią poroża.
Przy drodze na pomniku ku czci 131 żołnierzy 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, którzy polegli w walce z najeźdźcą hitlerowskim dnia 03.09.1939 roku, zapaliliśmy znicz, który został wykonany przez Pana Zaranka.
Pomimo wielkiego upału i niemiłosiernie atakujących komarów w Rezerwacie Cisów wyjazd uważamy za udany.

Pokaz sprzętu z firmy "Altix" z Gdańska

Zarząd Koła PZN w Chojnicach dla swoich członków zorganizował w dniu 20.02.2018 r. spotkanie z doradcą Firmy ALTIX z Gdańska Panem Adamem Kowalczykiem. Firma ALTIX zajmuje się nowoczesną rehabilitacją, prowadzi profesjonalne doradztwo w zakresie doboru sprzętu i programów do indywidualnych potrzeb.

Członkowie uczestniczący w spotkaniu dowiedzieli się jak wypełniać wnioski aby skorzystać z programu: np. - LIKWIDACJA BARIER W KOMUNIKOWANIU SIĘ czy komputera - AKTYWNY SAMORZĄD. Podczas spotkania padało dużo pytań, na które Pan Adam udzielił szczegółowych informacji. Mogliśmy również naocznie przetestować sprzęt niezbędny dla osób z dysfunkcją wzroku, a było tego sporo.

Ważne jest aby osoby chcące zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt czy urządzenia trafiały do dobrego specjalisty i doradcy w tej dziedzinie.

Spotkanie Opłatkowe

Ten dzień jest wyjątkowy dla każdego z nas. Członkowie Koła Powiatowego PZN w Chojnicach spotkali się w restauracji "Romantica" dnia 12.12.2017 r. aby wspólnie świętować wieczerzę wigilijną.

W spotkaniu uczestniczyło 48 członków, 20 przewodników i 4 dzieci, a poprzedzone było mszą św. koncelebrowaną przez naszych duszpasterzy. Gości powitała Prezes Koła Szymańska Elżbieta, która złożyła wszystkim serdeczne życzenia Świąteczne oraz Noworoczne i ich rodzinom. Zabrał też głos ks. proboszcz Jerzy Sikora, który rozpoczął w sposób bardzo szczególny nasze spotkanie poprzez odczytanie ewangelii, pobłogosławieniem opłatka i pokarmów. Z ust ks. proboszcza padły serdeczne życzenia spokojnych, zdrowych i błogosławionych Świąt. Członkowie podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia oraz wszyscy wspólnie śpiewali kolędy. Przy wspólnej kawce i pysznym obiedzie członkowie mogli powspominać jak minął kolejny rok w związku.

Na zakończenie odwiedził nas Gwiazdor, który wszystkich swoich podopiecznych obdarował słodkim upominkiem.

Całość spotkania sfinansowana została ze środków pozyskanych z 1 % oraz odpłatności uczestników.

Biała Laska 2017

"Międzynarodowy Dzień Białej Laski", to święto osób niewidomych i niedowidzących, przypadające co roku 15 października, to również sposobność by spotkać się w szerszym gronie. 11.X.2017 r. członkowie Koła Powiatowego PZN w Chojnicach świętowali ten dzień bardzo uroczyście w restauracji "Romantica". Na spotkanie przybyli członkowie ze swoimi przewodnikami oraz zaproszeni goście.

Obchody w restauracji poprzedzone były mszą św. poprowadzoną przez opiekuna duchownego niewidomych księdza Jerzego Sikorskiego.

Prezes Koła zabierając głos powiedziała, aby pomyślność, wytrwałość i życzliwość ludzka towarzyszyła osobom niewidomym i ich rodzinom przez cały czas. Padły też serdeczne słowa od zaproszonych gości, którzy również życzyli dużo ciepłych i spokojnych dni i aby nikt nie zamykał się w czterech ścianach domu, ale czynnie brał udział w różnych wyjazdach integracyjnych.

Odczytano sprawozdanie za ponad dwa lata działalności Koła, z którego dowiedzieliśmy się w szczegółach co zrobił i jak działał obecny zarząd.

Obchody Dnia Białej Laski są dla niewidomych i niedowidzących okazją do spotkania się i porozmawiania. Wszyscy członkowie już nie mogą doczekać się kolejnego spotkania, które będzie w grudniu. I tym razem frekwencja dopisała!

Integracyjny wyjazd - Trójmiasto

Co roku w miesiącu wrześniu grupa członków i przewodników KP PZN w Chojnicach wyjeżdża na integracyjną wędrówkę. W tym roku było to Trójmiasto. Miejscem docelowym był Ośrodek „Rzemieślnik” - Gdańsk Jelitkowo z miłą obsługą i dobrą kuchnią. Dużym powodzeniem, przy kawce i ciastku cieszył się zorganizowany wieczorek taneczny. Usytuowanie ośrodka sprawiło, że można było robić częste wycieczki nad morze.

Nasz pobyt w Trójmieście miał też charakter powrotu do historii. Zwiedziliśmy Twierdzę Wisłoujście - unikalny przykład portowego zespołu obronnego z połowy XVlll wieku. Twierdza ta strzegła Gdańsk od strony morza. Byliśmy też w Muzeum ll Wojny Światowej, co na niektórych uczestnikach wywarło ogromne wrażenie. Odskocznią od historii był spacer po Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Oliwie. Było też coś dla ducha, a mianowicie koncert organowy w Oliwskiej Katedrze.

Ostatni dzień wyjazdu integracyjnego był dniem dla rekreacji i sportu w Zespole Basenów Wodnych w Redzie. Z tej atrakcji uczestnicy cieszyli się najbardziej. Po tych wodnych atrakcjach trzeba było uzupełnić brakujące kalorie, więc zatrzymaliśmy się na posiłek w Karczmie Zochlina w Rumi.

Nasz wyjazd był udany, czterodniowy ze sprzyjającą pogodą. Sfinansowany z odpłatności uczestników , środków własnych Koła pozyskanych od sponsorów i dofinansowania przez PCPR w Chojnicach. Uczestnicy bardzo dziękują Zarządowi Koła w Chojnicach i już myślą gdzie pojechać w przyszłym roku.

 

Dodatkowe informacje