Biała Laska 2019 w Chojnicach

Jak co roku w Chojnickim Kole Polskiego Związku Niewidomych obchodzono bardzo uroczyście Dzień Białej Laski, przypadło to w dniu 15.X.2019 r.

W spotkaniu uczestniczyło  80 osób w tym członkowie Koła wraz ze swoimi przewodnikami, przedstawiciele władz miasta oraz dyrektor Okręgu Pomorskiego.

Całość spotkania rozpoczęła się  w kościele Mszą Św., którą celebrowali nasi duszpasterze ks. Henryk Cyrzan oraz ks. Jerzy Sikora. Następnie wszyscy udali się do restauracji „POLKA” gdzie odbywało się główne spotkanie.

Prezes Koła Elżbieta Szymańska powitała serdecznie wszystkich gości i poinformowała, że podczas spotkania będą wręczane odznaczenia  oraz wyróżnienia i tak też się stało.     Kolega Mariusz Zalewski został wyróżniony srebrną  odznaką honorową Polskiego Związku Niewidomych, za całokształt pracy na rzecz osób niewidomych  przez Dyrektora Okręgu Panią Dzióbek Krystynę.  Było też 13 wyróżnień dla członków Koła za aktywny udział w spotkaniach integracyjnych oraz współpracę i współdziałanie na rzecz drugiego człowieka. Otrzymali  je : Adamowicz Zbigniew, Czapiewski Arkadiusz, Gliszczyńska Urszula, Jeszke Elżbieta, Klonowska Wanda, Kowalik Alfons, Kawalec Mateusz, Kłodziński Jerzy, Lewiński Bogumił, Lubiński Stanisław, Stępkowska Maria, Zaranek Jan oraz  Zimnoch Marian.

Serdecznie wszystkim gratulujemy  ! były gromkie brawa i całusy.

Gościliśmy również przedstawicieli z „HARPO”, którzy przybliżyli nam nowości z zakresu sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niewidomych i słabowidzących. Muszę przyznać , że było duże zainteresowanie sprzętem a szczególnie nowymi telefonami i nawigacją dla niewidomego.

Dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek w postaci kawki i pysznego ciasta oraz smacznego obiadu. To wszystko mogliśmy spełnić  głównie dzięki wsparciu naszego sponsora oraz częściowej odpłatności przez samych uczestników.

Wyjazd do Kołobrzegu 2019

I w tym roku członkowie Koła PZN w Chojnicach wraz ze swoimi przewodnikami wyruszyli nad morze do Kołobrzegu.  50 osób w dniach od 04-11.09.2019 r. miło spędzili czas. Pobyt w Ośrodku wczasowym  „Gryf II” przeminął bardzo szybko. Spacery nad morzem, kąpiele w basenie, zwiedzanie Kołobrzegu oraz miłe spotkania towarzyskie spowodowały, że musimy to powtórzyć w przyszłym roku.
Pobyt w  Ośrodku "Gryf II" był po raz drugi:  miła atmosfera, przepyszne posiłki oraz bliskość do morza spowodowały o takiej decyzji.
To wszystko mogliśmy dokonać dzięki częściowej dopłaty finansowej od naszego sponsora, za co serdecznie dziękujemy.

Wycieczka do Podgaji i Lędyczka

Zarząd KP PZN w Chojnicach w dniu 18 czerwca 2019 r. zorganizował dla członków i osób towarzyszących jedno dniowy wyjazd do Lędyczka, Podgaji, Zakrzewa. Lędyczek to wieś położona nad Gwdą, do 1972 roku była najmniejszym miastem w Polsce i jedynym z najmniejszych w Europie. W centrum zachowały się resztki zabudowy pochodzącej z XIX wieku, w większości to domy kalenicowe, kościół pw Św. Piotra i Pawła, który został zbudowany jako zbór ewangelicki. Katolicki istnieje od 1945 r. a we wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje mosiężny żyrandol. Z historią Lędyczka zapoznał grupę radny Paweł Świderski oraz pracownice tamtejszej biblioteki. Podgaje to wieś założona w 1579 roku. Odbyła się tu jedna z najcięższych bitew. Podgaje przez Niemców zostały wzięte do niewoli. Większość polskich jeńców nie zginęła w bitwie lecz zostali zamordowani i spaleni żywcem. Wszystkim zatem powinno się oddawać równe honory. Ku ich czci postawiono pomnik pod którym grupa zapaliła znicz.

Natomiast w Zakrzewie zapoznaliśmy się z historią kościoła Św. Marii Magdaleny, którą przybliżył nam proboszcz tej parafii.

Trochę już zmęczeni udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego Browar "POZIOMKA" w Kujankach. Gospodarze przygotowali dla nas kiełbasę pieczoną na grillu, dodatki i kompot z owoców. Jest to gospodarstwo pięknie położone wśród drzew i dużej ilości zieleni, posiadające swój browar z którego produkcją zapoznał nas jego właściciel. Wyjazd uznano za interesujący pod względem historii jak i relaksu dla naszej grupy. Został sfinansowany z odpłatności i środków pozyskanych od sponsorów.

Wycieczka do Człuchowa

43 osoby z Koła PZN w Chojnicach dnia 08.05.2019 r. miała okazję zwiedzić zamek krzyżacki w Człuchowie , drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonny. Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich Von Jungingen i Konrad Von Wallenrode.
Po aneksji Pomorza Gdańskiego w 1308 roku synowie kasztelana Mikołaja sprzedali Człuchów Zakonowi Krzyżackiemu, który po 1340 roku wybudował w Człuchowie zamek dla ochrony szlaku prowadzącego z krajów niemieckich do Prus. W czasie wojen z Zakonem wojska polskie próbowały bezskutecznie zdobyć zamek. Zamek w rękach krzyżackich pozostał do Wojny trzynastoletniej, gdy został opanowany w 1454 roku przez wojska królewskie.
Zamek zbudowany został u nasady półwyspu między dwoma jeziorami. Składał się z czterech części: Zamku Wysokiego oraz trzech przedzamczy. Każda część zamku otoczona była murem z głazów granitowych  i cegieł. Łączyły je mosty zwodzone, przerzucone nad fosami. Zamek posiadał 11 bram i 9 baszt. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku zamek został przekazany przez Kazimierza Sorokę władzom pruskim, których działania doprowadziły do jego prawie całkowitego zniszczenia.
Rozbiórka trwała do 1811 roku, kiedy ukazało się rozporządzenie rejencji o ochronie ruin zamku. W efekcie po budowli pozostały tylko główna wieża i kamienne mury.
Od 2008 r. na zamku trwają prace archeologiczne prowadzone przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie prac odsłonięto dziedziniec i piwnice dawnych skrzydeł Zamku Wysokiego. Odnaleziono 200 tysięcy eksponatów w tym bullę  papieża Grzegorza XI  i srebrne monety z połowy XVII wieku.
Po dwu godzinnym zwiedzaniu grupa udała się do „Conpolu”  na wspólny posiłek – żurek oraz zwiedzanie mini ZOO.
Wszystko to mogło być zrealizowane dzięki naszemu sponsorowi za co serdecznie dziękujemy.

Zabawa na kręgielni

Nowy Zarząd Koła w Chojnicach już działa. Swoją pracę zaczął od zorganizowania spotkania  integracyjnego na kręgielni „Mistral” w Chojnicach.  21 marca 2019 r. osoby chętne wziąć udział w zawodach mogli wykazać się umiejętnościami oraz swoją tężyznę przez 2 godz. Wiek nie miał znaczenia, 35 osób uczestniczących w  spotkaniu to przełom wiekowy od 15 do 75 lat. Zabawa  była wspaniała, a uśmiechu co nie miara.

Dzięki sponsorowi mogliśmy wszyscy usiąść do wspólnego posiłku – a była to pizza z napojem.

Dodatkowe informacje