Komunikaty

 

 

 

Zajęcia dofinansowane są ze środków PFRON, w ramach konkursu
nr 1/2019 „Kierunek AKTYWNOŚĆ”
pt. „Zmieniam siebie”

Ogłoszenie

Okręg Pomorski Polskiego Związku Niewidomych w Gdańsku, informuje o planowanym szkoleniu grupowym wyjazdowym do Wdzydz okresie od 10.05.2021-16.05.2021 roku.
Szkolenie to jest, kontynuacją ubiegłorocznego projektu, którego nie mogliśmy zrealizować z powodu pandemii. Dlatego mamy nadzieję, że tym razem wyjedziemy grupą 30 osobową. Beneficjentami będą osoby z dysfunkcją wzroku z 4 województw, tj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz zachodnio-pomorskiego. Szkolenie grupowe odbędzie się w Pensjonacie „Helena, Danuta, Gabriela” we Wdzydzach, (powiat Kościerzyna) w miejscowości położonej nad jeziorem Wdzydze, Gołuń, na pojezierzu kaszubskim gdzie dominują lasy i jeziora. W pierwszej kolejności szkoleniami planujemy objąć osoby nowo ociemniałe i nowo przyjęte do PZN w ostatnich latach, lub takie, które do tej pory nie uczestniczyły w tego typu szkoleniu.

Na szkolenia grupowe do Wdzydz, planujemy wynajęcie autokaru na przewóz uczestników na zajęcia i ich powrót. Wyjazd na szkolenie nastąpi w dniu 10 maja 2021r. (poniedziałek), spod siedziby okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku- Wrzeszczu ul. Jesionowa 10. Powrót 16 maja.

Odpłatność za szkolenie grupowe wynosi 170 zł od osoby, kwotę tą prosimy wpłacić na konto 96116022020000000027877555, Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski ul. Jesionowa 10, 80-261 Gdańsk, z dopiskiem odpłatność uczestników na szkolenie Wdzydze

Wpłaty prosimy dokonać najpóźniej do 30 kwietnia 2021r.

Program zajęć grupowych będzie obejmował:
- czynności życia codziennego,
- orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się z białą laską,
- wykłady z zakresu ulg i przywilejów, dotacji celowych,
- pokaz filmów instruktażowych z audiodeskrypcją,
- zajęcia z zakresu pisma punktowego,
- inne atrakcje,

Przy zgłoszeniach na wszystkie zajęcia prosimy o wypełnienie karty zgłoszeniowej, (załącznik nr 1) którą należy przesłać do okręgu PZN w Gdańsku (zwrócić uwagę na ważność orzeczenia o niepełnosprawności). Osoby, które nie należą do OP PZN w Gdańsku, mają obowiązek dostarczyć ksero ważnego orzeczenia przed wyjazdem do organizatora.

Ważna informacja, w szkoleniach mogą uczestniczyć tylko osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności z ZOON i ZUS, nie mogą uczestniczyć osoby, które posiadają tylko orzeczenie z MSWiA, KRUS. Nie są uczestnikami i absolwentami WTZ, ZAZ. Ponadto zgłaszane osoby nie mogą uczestniczyć w tym samym okresie w zajęciach (szkoleniach) o podobnym zakresie.

Osoby zainteresowane zajęciami, prosimy o kontakt, z kołem powiatowym zgodnie z miejscem zamieszkania lub
Mazur Hanną 724888827 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Termin zgłoszeń na szkolenia upływa 30 kwiecień 2021r. decyduje kolejność zgłoszeń


Ogłoszenie o otwarciu konsultacji
projektu wieloletniego Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku

Zespół ds. opracowania wieloletniego Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku powołany Zarządzeniem Nr 409/20 PMG z dnia 31 marca 2020r. zwraca się z prośbą o konsultację przedłożonego projektu przy użyciu załączonego formularza i przesłanie go na wskazany adres do dnia 30 stycznia 2021.
Zespół podjął decyzję, że program ma charakter wieloletni, obejmuje okres 2021 – 2031. Zespół procedując przyjęcie przez Radę Miasta Gdańska tego programu wniesie również o potrzebę przygotowywania trzyletnich harmonogramów wdrażania i wskaże podmioty uczestniczące w tworzeniu tych harmonogramów. W ramach konsultacji prosimy o sugestie w tej sprawie.

Gdańsk 13 stycznia 2021 r.

Koordynator Zespołu: Ewa Kamińska, Pełnomocnik PMG ds. Osób Niepełnosprawnych

  1. Formularz konsultacyjny PPDnrON
  2. Projekt PPDnrON część I i II
  3. Projekt PPDnrON część III

Okręg Pomorski Polskiego Związku Niewidomych w Gdańsku, informuje o planowanych zajęciach grupowych wyjazdowych i indywidualnych w miejscu zamieszkania osób niewidomych w okresie od 01.08.2020-31.03.2021

Wszystkie zajęcia dofinansowane są ze środków PFRON, w ramach konkursu nr 1/2019 „KIERUNEK AKTYWNOŚĆ.”
Umowa nr ZZO/000341/11/D z dnia 10.09.2020
pt. „Zmieniam siebie”

W bieżącym roku zostaną zorganizowane dwa szkolenie grupowe wyjazdowe, siedmiodniowe dla 70 osób z dysfunkcją wzroku. W szkoleniu udział wezmą beneficjenci z 4 województw, tj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz zachodnio-pomorskiego. Z naszego województwa planujemy udział 42 osób. Natomiast z pozostałych województw pojedzie 28 beneficjentów.
Szkolenia odbędą się w dniach od 12-18 październik 2020r oraz 09-15 listopad 2020r w pensjonacie „Helena, Danuta, Gabriela” we Wdzydzach, (powiat Kościerzyna) w miejscowości położonej nad jeziorem Wdzydze i Gołuń, na pojezierzu kaszubskim gdzie dominują lasy i jeziora.
W pierwszej kolejności szkoleniem planujemy objąć osoby nowo ociemniałe i nowo przyjęte do PZN w ostatnich latach, lub takie, które do tej pory nie uczestniczyły w tego typu szkoleniu.
Na szkolenia grupowe do Wdzydz, planujemy wynajęcie autokaru na przewóz uczestników na zajęcia i ich powrót. Wyjazd na szkolenie nastąpi spod siedziby okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku Wrzeszczu ul. Jesionowa 10. Jest też możliwość indywidualnego dojazdu na szkolenie po wcześniejszym zgłoszeniu w biurze okręgu PZN Gdańsk.
Odpłatność za szkolenie grupowe wynosi 170 zł od osoby, kwotę tą prosimy wpłacić na Polski Związek Niewidomych okręg Pomorski ul. Jesionowa 10, 80-261 Gdańsk, konto nr 96116022020000000027877555, z dopiskiem odpłatność uczestników na szkolenie Wdzydze.
Program zajęć grupowych będzie obejmował:
- czynności życia codziennego,
- orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się z białą laską,
- wykłady z zakresu ulg i przywilejów, dotacji celowych,
- pokaz filmów instruktażowych z audiodeskrypcją,
- zajęcia z zakresu pisma punktowego,
- inne atrakcje, wycieczki piesze, zwiedzanie muzeum etnograficznego, itp.
Drugim realizowanym zadaniem będą zajęcia indywidualne w miejscu zamieszkania osób niewidomych. Zajęciami tymi zostanie objętych 10 osób. Zakres szkoleń obejmować będzie, orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się osób niewidomych z białą laską, czynności dnia codziennego oraz nauki pisma Brajla. Zajęcia odbywać się będą od 01.08.2020-31.03.2021 r.
Przy zgłoszeniach na zajęcia prosimy o wypełnienie karty zgłoszeniowej, (kliknij aby pobrać załącznik nr 1) którą należy przesłać do okręgu PZN w Gdańsku.
(zwrócić uwagę na ważność orzeczenia o niepełnosprawności). Osoby, które nie należą do OP PZN w Gdańsku, mają obowiązek dostarczyć ksero ważnego orzeczenia przed wyjazdem do organizatora.
Ważna informacja, w szkoleniach mogą uczestniczyć tylko osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności z ZOON i ZUS, nie mogą uczestniczyć osoby, które posiadają tylko orzeczenie z MSWiA, KRUS. Ponadto, nie są uczestnikami, absolwentami WTZ, ZAZ. Zgłaszane osoby nie mogą uczestniczyć w tym samym okresie w zajęciach o podobnym zakresie.
Osoby zainteresowane zajęciami, prosimy o kontakt, z kołem powiatowym zgodnie z miejscem zamieszkania lub: Krystyna Dzióbek, tel. 724888821 oraz Hanna Mazur, tel. 724888827
Termin zgłoszeń na szkolenia upływa 30.09.2020r. decyduje kolejność zgłoszeń.

Z poważaniem,
Krystyna Dzióbek – dyrektor okręgu


 

 

Porady psychotraumatologa i zajęcia w małych grupach wsparcia, które realizujemy w ramach projektu „Chcemy wiedzieć i umieć – kontynuacja”
Projekt realizujemy w naszym Centrum Informacji i wsparcia dla Osób Niewidomych i Słabowidzacych i ich Rodzin z terenu Miasta Gdańska, który dofinansowany jest ze środków PFRON przekazanych przez Miasto Gdańsk.
Stres związany z obawą przed koronawirusem, ale także z izolacją, niepewnością ekonomiczną i zmianami spowodowanymi przez pandemię, ma negatywny wpływ na samopoczucie wielu osób. Dotyczy to szczególnie osób niepełnosprawnych, które często bardziej niż inni narażone są na skutki obecnej pandemii.
Okręg Pomorski PZN uruchomił dyżury psychotraumatologa. Do kontaktu bezpośredniego lub telefonicznego zapraszamy osoby niewidome i słabowidzące w każdym wieku, a także ich rodziny i opiekunów. Psychotraumatolog będzie dostępny we wtorki w godz. od 15:00 do 18:00. Należy przyjść do siedziby Okręgu Pomorskiego PZN, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Jesionowa 10 lub zadzwonić pod numer 58 341 26 83 lub 724 888 823. Można zgłaszać się z wszelkimi problemami jakie mogą dotyczyć osób niepełnosprawnych, nie tylko z tymi związanymi z epidemią koronawirusa. Specjalista w trakcie rozmowy przeprowadzi konsultację, udzieli porady oraz wskaże ewentualnie dalszą ścieżkę postępowania, np. potrzebę terapii u specjalisty.
Ponadto, zamierzamy zorganizować zajęcia w małych grupach wsparcia prowadzone przez psychotraumatologa. Uczestniczyć w nich będą osoby niewidome i słabowidzące - dzieci, młodzież oraz dorośli, w tym seniorzy, a także ich rodziny i opiekunowie. W sprawie zgłoszeń chęci udziału w takich zajęciach prosimy o kontakt również we wtorki w godz. 15:00 – 18:00 pod ww. numerami telefonów.
Również, na kanale Akademia NFZ na YouTube pod tytułem „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii”
(https://www.youtube.com/playlist?list=PLZ2X-9LnwIVGKMYST9rzCs5KqLiPy1q17) obejrzeć można rozmowy z psychoterapeutą. Osoby, które mają problem z emocjami – np. osoby z chorobami przewlekłymi, na kwarantannie, tracące pracę i dochody na skutek epidemii – mogą znaleźć tam wsparcie. Przygotowano cykl filmów poruszających takie tematy jak m.in.: „Lęk – co zrobić, by Tobą nie zawładnął?”, „Obniżenie nastroju – zrób nowy plan”, „Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość?”


NIEWIDZIALNY GDAŃSK – POSZUKUJEMY PRZEWODNIKÓW MUZEALNYCH

Zatrudnimy osoby niewidome lub niedowidzące do nowopowstałego muzeum „Niewidzialny Gdańsk”. Praca polega na oprowadzaniu gości po wystawie, którą zwiedzający odbierają za pomocą innych zmysłów niż wzrok. Nasi pracownicy mają być przewodnikami dla zwiedzających, głosem, który bezpiecznie przeprowadzi ich przez ciemne pomieszczenia i ciekawie opowie co się w nich znajduje, podczas gdy goście będą mogli to sprawdzić wyłącznie za pomocą rąk.

Miejsce pracy: centrum Gdańsk, tuż obok Starówka (5 minut piechotą od budynku LOT)
Budynek całkowicie przystosowany dla osób niepełnosprawnych
Rodzaj pracy: cały etat, umowa o pracę

Termin rozpoczęcia pracy 1 lipca

Poszukujemy osób, które:
- posiadają minimum średnie wykształcenie
- są komunikatywne, otwarte i lubią kontakt z drugim człowiekiem
- mają umiejętność opowiadania ciekawych historii
- są samodzielne i dyspozycyjne (praca również w weekendy i święta według ustalonego grafiku)
- odznaczają się wysoką kulturą osobistą
- znajomość języka angielskiego i/lub niemieckiego będzie dodatkowym atutem (ale nie jest to warunek obligatoryjny)

Oferujemy:
- umowę o pracę
- ciekawą pracę w samym centrum Gdańska (vis a vis Forum)
- świetną atmosferę

CV prosimy wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Wszelkich dodatkowych informacji udziela pani Edyta Pawłowska
tel. 604954427

Miejsce spotkania rekrutacyjnego
Gdańsk ul. Okopowa 7


Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski informuje, że siedziba naszego biura jest już czynna. Jednocześnie informujemy, że ze względu na pandemię COVID 19 obowiązują szczególne środki ostrożności, takie jak noszenie maseczek i dezynfekcja rąk.

Dyrektor Okręgu Krystyna Dzióbek


POMOC DLA NASZYCH STARSZYCH CZŁONKÓW

W związku z epidemią koronawirusa Okręg Pomorski Polskiego Związku Niewidomych informuje, że służy pomocą naszym starszym członkom, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.
Pomożemy zrobić zakupy, zrealizować receptę czy wynieść śmieci. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numer telefonu 58 341 26 83.
Pracownicy okręgu pomorskiego.

Dodatkowe informacje