Życzenia BN Starogard 2020

Z okazji świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy,
kierujemy do Państwa płynące z serca życzenia radosnych,
spokojnych świąt oraz pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.
Zarząd KP PZN w Starogardzie Gdańskim.

PODZIĘKOWANIE ZA 1% 2020 r.

Szanowni Państwo,
Zarząd Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim pragnie złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Życzymy przede wszystkim zdrowia, spokoju i nadziei na lepsze jutro, a trudny czas pandemii niech odejdzie w zapomnienie.
Dziękujemy za Państwa zaufanie i przekazanie 1% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli liczyć na Wasze wielkie serce, empatie i hojność.
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2021 ROKU!

"Biała Laska – Niewidomi i słabo widzący są wśród Was"

Pod takim hasłem członkowie KP PZN w Starogardzie Gdańskim wraz z przewodnikami i gośćmi  dnia 13 października br. spotkali się by wspólnie uczcić nasze święto. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11, 00 w restauracji „Galeria smaków”.
Wszystkich przybyłych serdecznie przywitała prezes  Joanna Grabowska, a członkom starogardzkiego Koła złożyła najserdeczniejsze życzenia. Podkreśliła, że 15 października to okazja na przypomnienie opinii publicznej o potrzebach i problemach osób niewidomych i słabowidzących. Powiedziała, iż pragniemy żyć tak samo jak inni; w tolerancji, zrozumieniu, bez barier i ograniczeń.
To ważny dzień dla kol. Anny Dembek, która otrzymała Brązową  Honorową Odznakę PZN za dotychczasową pracę  na rzecz osób z dysfunkcją narządu wzroku. Odznaczenie wręczyła prezes honorowy PZN OP i zarazem przedstawiciel ZG pani Ewa Redzimska.
Następnie kol. Maria przeczytała ciekawy artykuł, na temat różnic życia osób niepełnosprawnych dawniej i obecnie. Sami zauważamy, że żyje nam się coraz łatwiej.
Kolejnym punktem  spotkania było opowiedzenie o swoich pasjach i hobby. Udowodniliśmy, że mimo naszej niepełnosprawności lubimy żeglować, grać w warcaby, piszemy wiersze i interesuje nas muzyka. Kolega Jerzy opowiedział o swoim psie przewodniku jak ułatwia mu poruszanie się po mieście w pociągu, autobusie i jak zmieniło się jego życie od czasu, gdy go ma. Jeszcze tylko prezes Asia omówiła sprawy bieżące dotyczące naszej organizacji i wspólnie zasiedliśmy do poczęstunku. Podczas obiadu, przy kawie i pysznym cieście toczyły się rozmowy oraz wspominaliśmy poprzednie spotkania.
Nasze święto umilił nam kol. Janusz, który  grał na akordeonie.
Miłą niespodzianką dla wszystkich był upominek w postaci paczki kawy.
Mimo trudnej sytuacji  epidemiologicznej w jakiej się wszyscy znaleźliśmy ten wyjątkowy dla nas dzień spędziliśmy w miłej i serdecznej atmosferze. Wzięło w niej udział 50 osób.
Ta impreza integracyjna była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON.

Święto Białej Laski

Razem uczymy się być aktywni
Idzie to nam z lekcji na lekcję
Bo czyż nie weselej w grupie zdobywać wiedzę,
Sami bez wsparcia nie podążymy.
I jak co roku Dzień Białej Laski
Łączy nas w wspólnym Świętowaniu
Laska jak dobry przyjaciel jest
Naszym wsparciem i drogowskazem.
W biurze z przyjaciółmi się spotykamy
Na spotkaniach, szkoleniach i wycieczkach.
Pani Asia służy poradą i dba o nasze Koło,
Abyśmy dobrze się tu czuli.
Więc Świętujmy Kochani
 niech brzmi muzyka, śpiew i rozmowy
Przy wspólnej kawie i poczęstunku
Niech znikną troski codzienne
Czego Wam z całego serca życzymy.

Danuta Murawska

ŻYCZENIA Z OKAZJI BIAŁEJ LASKI

Z okazji naszego Święta Międzynarodowego Dnia Białej Laski Zarząd KP PZN w Starogardzie Gdańskim pragnie złożyć wszystkim naszym członkom najserdeczniejsze życzenia. Wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia i siły w walce ze swoją niepełnosprawnością a teraz jeszcze z pandemii. Kochani otaczajmy się dobrymi ludźmi, którzy pomogą nam bezinteresownie, bo to nasi przyjaciele.

"Przyjaciele,
to ludzie którzy nas otaczają,
to serca które kochają
to człowiek taki jak Ty czy ja,
to opiekuni zesłani od Boga.
Są przy nas gdy inni odchodzą,
nie patrzą na wady,
patrzą na serce."

W imieniu Zarządu Prezes Joanna Grabowska

INTEGRACJA NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA TURNIEJU KRĘGLOWYM 2020

Po wakacyjnych wyjazdach i urlopach trochę za sobą stęsknieni spotkaliśmy się na turnieju kręglowym, który odbył się 8 września br. Wzięło w nim udział 25 niepełnosprawnych mieszkańców Starogardu Gdańskiego (w tym członkowie Koła PZN). O godzinie 12:00 zostaliśmy podzieleni na 5 grup i  rozpoczęliśmy turniej kręglowy. Atmosfera wraz z upływającym czasem robiła się bardziej gorąca. Każdy z zawodników cieszył się z coraz więcej zdobytych punktów. Były brawa, okrzyki i śmiechy. Dla ostudzenia pozytywnych emocji zrobiliśmy sobie przerwę na kawę i pyszne ciasto, a pod koniec zawodów czekała na nas pizza. Te trzy godziny rywalizacji upłynęły w miłej atmosferze. Po podliczeniu punktów za wytrwałość i fajną zabawę wszyscy uczestnicy otrzymali nagrodę w postaci etui do kluczy.
Pewnie trochę zmęczeni, bo przecież nie często mamy możliwość wybrać się do kręgielni, ale za to w super nastrojach udaliśmy się do swoich domów.
Turniej ten przeprowadzony był zgodnie  z zasadami reżimu sanitarnego w związku z pandemią. Beneficjenci mieli założone maseczki, rękawiczki oraz dezynfekowali ręce.
Realizacja tego zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach projektu „Pozytywne wsparcie”, za które w imieniu zarządu Koła PZN w Starogardzie Gd. pięknie dziękuję.


prezes Joanna Grabowska

Dodatkowe informacje