Ogólnopolska Pielgrzymka Niewidomych i Słabowidzących do Lublina

Koło PZN w Starogardzie Gdańskim na czele z prezesem  panią Joanną Grabowską zorganizowało 4- dniowy wyjazd dla 46 członków i ich przewodników  do Lublina i okolic. Głównym celem naszego wyjazdu był udział w pielgrzymce osób niewidomych I niedowidzących do Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Lublinie w dniach 8-9.09.2017r. W pierwszym dniu pobytu zwiedzaliśmy z przewodnikiem pałac rodziny Zamoyskich w Kozłówce. W pałacu zachowany jest styl barokowy, znajdują się piece z miśnieńskich kafli, marmurkowe kominki i dębowe parkiety. W wyposażeniu pałacu znajdują się również portrety rodzinne, rzeźby, przedmioty z brązu i srebra.

W następnym dniu pobytu zwiedzaliśmy Zamość, którego założycielem jest Jan Zamoyski. Zamość zachwyca zwiedzających wspaniałymi zabytkami jak: katedra, ratusz, kamienice ormiańskie. W katedrze znajduje się piękny  ołtarz, nawy oraz organy z postacią Chrystusa. Zwiedzając prochownię i rynek  poznaliśmy historyczne okoliczności powstania twierdzy. Na tle   zamku znajduje się pomnik Jana Zamoyskiego siedzącego na koniu trzymającego w ręku buławę. W dniu 08.09.2017 r. przed południem  zwiedzaliśmy  z przewodnikiem Lublin, który jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Warto zobaczyć rynek starego miasta oraz kaplicę Świętej Trójcy, która jest uznana jako zabytek klasy zerowej. Kościół zamkowy Trójcy Świętej jest najpiękniejszym pomnikiem Władysława Jagiełły I tradycji chrześcijaństwa.

Następnie braliśmy udział w nabożeństwach i konferencjach  według  ustalonego programu w Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Lublinie. Organizatorem Pielgrzymki było Krajowe Duszpasterstwo Niewidomych. Na zakończenie ks. abp Stanisław Budzik odprawił Mszę Świętą i udzielił błogosławieństwa. W  uroczystościach kościelnych  spotkaliśmy się z ogromną życzliwością duszpasterzy, sióstr zakonnych i wolontariuszy. Udział w zbiorowych wyjazdach uczy dobrych nawyków i zmienia wizerunek osób niewidomych i słabowidzących w społeczeństwie. Uczymy się jak radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych, nawiązywać  kontakty i poznawać piękno kraju i jego zabytki. 

Dodatkowe informacje