"Biała Laska – Niewidomi i słabo widzący są wśród Was"

Pod takim hasłem członkowie KP PZN w Starogardzie Gdańskim wraz z przewodnikami i gośćmi  dnia 13 października br. spotkali się by wspólnie uczcić nasze święto. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11, 00 w restauracji „Galeria smaków”.
Wszystkich przybyłych serdecznie przywitała prezes  Joanna Grabowska, a członkom starogardzkiego Koła złożyła najserdeczniejsze życzenia. Podkreśliła, że 15 października to okazja na przypomnienie opinii publicznej o potrzebach i problemach osób niewidomych i słabowidzących. Powiedziała, iż pragniemy żyć tak samo jak inni; w tolerancji, zrozumieniu, bez barier i ograniczeń.
To ważny dzień dla kol. Anny Dembek, która otrzymała Brązową  Honorową Odznakę PZN za dotychczasową pracę  na rzecz osób z dysfunkcją narządu wzroku. Odznaczenie wręczyła prezes honorowy PZN OP i zarazem przedstawiciel ZG pani Ewa Redzimska.
Następnie kol. Maria przeczytała ciekawy artykuł, na temat różnic życia osób niepełnosprawnych dawniej i obecnie. Sami zauważamy, że żyje nam się coraz łatwiej.
Kolejnym punktem  spotkania było opowiedzenie o swoich pasjach i hobby. Udowodniliśmy, że mimo naszej niepełnosprawności lubimy żeglować, grać w warcaby, piszemy wiersze i interesuje nas muzyka. Kolega Jerzy opowiedział o swoim psie przewodniku jak ułatwia mu poruszanie się po mieście w pociągu, autobusie i jak zmieniło się jego życie od czasu, gdy go ma. Jeszcze tylko prezes Asia omówiła sprawy bieżące dotyczące naszej organizacji i wspólnie zasiedliśmy do poczęstunku. Podczas obiadu, przy kawie i pysznym cieście toczyły się rozmowy oraz wspominaliśmy poprzednie spotkania.
Nasze święto umilił nam kol. Janusz, który  grał na akordeonie.
Miłą niespodzianką dla wszystkich był upominek w postaci paczki kawy.
Mimo trudnej sytuacji  epidemiologicznej w jakiej się wszyscy znaleźliśmy ten wyjątkowy dla nas dzień spędziliśmy w miłej i serdecznej atmosferze. Wzięło w niej udział 50 osób.
Ta impreza integracyjna była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON.

Święto Białej Laski

Razem uczymy się być aktywni
Idzie to nam z lekcji na lekcję
Bo czyż nie weselej w grupie zdobywać wiedzę,
Sami bez wsparcia nie podążymy.
I jak co roku Dzień Białej Laski
Łączy nas w wspólnym Świętowaniu
Laska jak dobry przyjaciel jest
Naszym wsparciem i drogowskazem.
W biurze z przyjaciółmi się spotykamy
Na spotkaniach, szkoleniach i wycieczkach.
Pani Asia służy poradą i dba o nasze Koło,
Abyśmy dobrze się tu czuli.
Więc Świętujmy Kochani
 niech brzmi muzyka, śpiew i rozmowy
Przy wspólnej kawie i poczęstunku
Niech znikną troski codzienne
Czego Wam z całego serca życzymy.

Danuta Murawska

Dodatkowe informacje