Wystawa o Błogosławionych

Dnia 09.11.2021 r. mała grupa z PZN w Chojnicach wybrała się do Chojnickiego Centrum Kultury na wernisaż wystawy zdjęć i pamiątek upamiętniających wizytę Prymasa Tysiąclecia w Chojnicach. Wystawa upamiętniała wizytę błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w dniu 29 października 1961 r. w związku z peregrynacją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Bazylice w naszym mieście oraz w roku 1963. Na wystawie można było zobaczyć unikalne pamiątki związane z życiem i pracą – szaty liturgiczne, insygnia biskupie czy pióro wieczne, którym pisał swoje notatki.

Pan Marcin Wozikowski przedstawił nam życie również błogosławionej Róży Czackiej, pierwszej założycielki Szkoły dla dzieci niewidomych w Laskach. Chociaż było nas mało ale z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji wygłoszonych przez Pana Marcina.

Ustronie Morskie

W okresie od 14 do 22 września 2021 r. grupa 48 osób, w tym 24 członków KP PZN w Chojnicach przebywała na wypoczynku w USTRONIU MORSKIM w OWW JANOSIK. Celem wyjazdu był nie tylko wypoczynek, ale także integracja osób niepełnosprawnych i wyjście z domu. Członkowie Koła mogli sprawdzić swoje możliwości w poruszaniu się w obcym terenie, czy to z przewodnikiem, czy przy pomocy białej laski co dla osób niewidomych i niedowidzących nie jest takie proste. Wyjazdy takie sprzyjają aktywnemu spędzania czasu i bliższemu poznawaniu się chociażby podczas wieczorku tanecznego czy ogniska z pieczeniem kiełbasek  przygotowanego przez kierownika ośrodka. Uczestnicy przejażdżki meleksem po Ustroniu Morskim zapoznali się z historią okolicy. Pobytowi nad morzem sprzyjała dobra atmosfera i dobra pogoda. 

Wyjazd został sfinansowany z odpłatności uczestników, ze środków własnych Koła, z odpisu 1% podatku oraz dofinansowania PCPR w Chojnicach. 

Cała grupa bardzo dziękuje. 

 

Spotkanie integracyjne „Campol”

Po długiej przerwie spowodowanej "korona wirusem" w końcu członkowie Koła Powiatowego PZN w Chojnicach mogli się spotkać. Zarząd zorganizował  dnia 21.07.2021 r. wyjazd dla 45 osób do  "Campolu" koło Człuchowa.

Tam w Sali Rycerskiej wszystkich przybyłych powitała Prezes Koła Elżbieta Szymańska, która w skrócie przedstawiła obecną sytuację Koła. Następnie kol. Ewa Kachlicka odczytała Sprawozdanie z działalności Koła za pierwsze półrocze tej kadencji to jest za okres od III 2019 r. do VII 2021 r. Sprawozdanie przyjęto bez uwag.

Wiadomo, że 2021 r. jest ważnym rokiem dla Koła bo obchodzimy 70 – Lecie istnienia naszego związku. Z tej to okazji kol. Ewa przedstawiła nam całą historię Koła z tego okresu. Było miłe zaskoczenie dla zarządu, ponieważ  w ciszy i skupieniu członkowie wysłuchali te wspomnienia.

Było sporo wolnego czasu, mogliśmy powspominać ostatnie „ ciężkie czasy w pandemii” gdzie byliśmy pozbawieni wspólnych wyjazdów i spotkań. Podczas pobytu na "Campolu" zapaleńcy zwierząt mogli zwiedzić mini ZOO.

Na zakończenie był wspólny obiad a to dzięki pieniążkom pozyskanym z 1 % i częściowej odpłatności przez samych uczestników.

Biała laska 2020 Chojnice

Zarząd Koła PZN w Chojnicach wraz ze swoimi podopiecznymi 08.10.2020 r. uczcił  swoje święto  - Międzynarodowy Dzień Niewidomych, który na całym świecie obchodzony jest od 15 października 1964 roku  ale w  naszym  kraju  dopiero od roku 1993. Spotkanie jak zwykle poprzedzone było mszą św. celebrowaną przez  duszpasterza niewidomych a następnie wszyscy przeszli do restauracji „POLKA” gdzie  odbyła się główna uroczystość dla 43 osób w tym 33 członków.
Wszyscy uczestnicy byli zdyscyplinowani, po odkażeniu dłoni i założeniu maseczek każdy zajął miejsce przy stole oczywiście w dalszej odległości od siebie niż zwykle, było bardzo „nietypowo”.
W tym roku ze względu na „ COVID” - 19  zarząd Koła zrezygnował z zaproszenia na uroczystość  włodarzy miasta ale pomimo wszelkich  trudności dyr. Okręgu Krystyna Dzióbek umiliła  nas swoją obecnością.
Prezes Koła  jak i Pani dyr. życzyły wszystkim członkom  pomyślności i wytrwałości a ze względu na specyficzną sytuację w kraju dużo zdrowia oraz dużej ostrożności.
Dla wszystkich przygotowano smaczny poczęstunek a na koniec każdy otrzymał drobny upominek - który „uchroni przed deszczem”.
Spotkanie to stanowiło jak zwykle dobrą okazję do wyjścia z domu i wspólnej integracji.
Wszystko to  mogliśmy spełnić głównie dzięki wsparciu naszego sponsora, środków pozyskanych z 1 % oraz częściowej odpłatności przez samych uczestników. Jesteśmy im za to wdzięczni!!!

 

Dzień Kobiet w Kole Chojnice

10 marca 2020 r. Panie z PZN  Koła Powiatowego w Chojnicach spędziły mile czas. Święto to obchodzimy co roku, wówczas mężczyźni mogą wyrazić  Paniom wdzięczność za ich codzienną obecność, pomoc i wsparcie. W spotkaniu uczestniczyło ogółem 39 osób w tym 34 Pań.
Życzenia dla Pań złożyła pani Prezes Elżbieta Szymańska, która mówiła - dużo szczęścia pomyślności, mało smutku, moc radości oraz v-ce Prezes Mariusz Zalewski, który życzył wiele radości w życiu osobistym i spełnienia wszystkich marzeń.
Dodatkową atrakcją dla Pań była prelekcja z zakresu „Wartość człowieka w życiu” przeprowadzoną przez Panią Ewę Jasik Wardalińską terapeutkę posiadającą doświadczenie w tym zakresie.
Następnie Panie z wielką uwagą wysłuchały prelekcji i obejrzały film na temat bezpieczeństwa „SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ”, którą przedstawił asp. sztab. Dariusz Piekarski z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach.
Całe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Była kawka i ciasteczka, a każda Pani otrzymała słodki upominek, a to wszystko dzięki naszemu sponsorowi za co serdecznie dziękujemy.

Dodatkowe informacje