Sprawozdanie z realizacji zadania "Obchody Dnia Białej Laski 2021" – 30.09.2021

30 września 2021 roku – w tym dniu niewidomi i niedowidzący członkowie Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Kartuzach obchodzili "Dzień Białej Laski". Zarząd koła zorganizował uroczyste spotkanie w Gościńcu Kaszubskim poprzedzone mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza w Kartuzach. Piękny słoneczny dzień zgromadził niemal wszystkich członków naszego koła oraz zaproszonych gości. W sumie w spotkaniu uczestniczyły 74 osoby. O godzinie 11:15 prezes koła serdecznie powitała przybyłych członków oraz zaproszonych gości.

Na spotkanie przybyli Starosta Kartuski pan Bogdan Łapa, Burmistrz Urzędu Miejskiego w Kartuzach pan Mieczysław Grzegorz Gołuński, przedstawicielka Gminy Sierakowice pani Marzena Korzeniewska, Kierownik Działu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PCPR w Kartuzach pan Mariusz Garski oraz Prezes Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Niewidomych w Gdańsku pani Krystyna Dzióbek. Następnie bardzo miły moment tak doniosłej imprezy - odczytanie serdecznych podziękowań oraz życzeń. Doniosłym i zarazem radosnym akcentem było uhonorowanie naszych włodarzy odznaką Przyjaciel Niewidomego. Obaj panowie od razu przypięli odznakę i z nie ukrywaną dumą prezentowali zasłużenie otrzymany tytuł. Panowie Starosta Kartuski i Burmistrz Kartuz to ludzie na których można zawsze liczyć zwłaszcza w tych gorszych momentach.

Część oficjalna za nami i zgodnie z harmonogramem spotkania nadszedł czas podsumowania dwuletniej działalności koła. Zwłaszcza ostatni rok nie był dla nas łaskawy, gdzie z powodu pandemii wiele zaplanowanych działań musieliśmy odwołać lub przenieść w inny termin. Podkreślić jednak należy fakt, że w miarę możliwości życie koła trwało i przetrwało w całkiem dobrej kondycji. Pani prezes po krótce przedstawiła nowe ambitne plany na przyszły rok.

Dzięki zaangażowaniu całego zarządu koła sama uroczystość otrzymała znakomitą, a przede wszystkim ciekawą oprawę. Piękna sala, dekoracje kwiatowe, uroczysty obiad oraz doskonała oprawa muzyczna w wykonaniu Kaszubskiej Kapeli „BAS” z Sierakowic były dopełnieniem starannych przygotowań. Nie brakowało też okazji do szczerej dyskusji.

Przy kawce i pysznym cieście mogliśmy powspominać co było oraz snuć plany na najbliższą przyszłość. Ciekawe spotkania integracyjne oraz  działalność rehabilitacyjna to niezmiennie nasze priorytetowe cele. Cały zarząd daje przykład sensownej i potrzebnej pracy tworzącej nasze wspólne dobro.

Wszyscy  członkowie Kartuskiego koła serdecznie dziękują wielu cudownym ludziom za finansowe i rzeczowe wsparcie naszej działalności.

Pragniemy serdecznie podziękować instytucją oraz osobom prywatnym dzięki którym nasze spotkanie mogło się odbyć.

Kłaniamy się nisko Urzędowi Miejskiemu w Kartuzach, Gminie Chmielno oraz Bankowi Spółdzielczemu w Sierakowicach.  Znaczące dofinansowanie realizacji zadania publicznego otrzymaliśmy od PFRON poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach.

Obchody święta Białej Laski 2021 w rytmach kaszubskich melodii powoli dobiegły końca i wszyscy uczestnicy w pogodnej atmosferze mogli powiedzieć – do zobaczenia za rok w tym samym miejscu.

Sprawozdanie końcowe z wykonania zadania publicznego pn.: "Dzień na zdrowo i sportowo – gra w kręgle"

W dniu 12.08.2021 roku Zarząd Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Kartuzach zaplanował i zorganizował wyjazd rekreacyjno-sportowy do Kiełpina aby wszyscy adepci sztuki kręglarskiej mogli pokazać swoje umiejętności. W wyjeździe uczestniczyło 57 osób w różnym wieku. O godzinie 10:00 cała grupa zameldowała się w uroczym miejscu czyli w Gospodarstwie Agroturystycznym "U Rychertów". Miejsce ciekawe i warte odwiedzenia. Krótkie formalności, garść ciekawych informacji i już mogliśmy rozpocząć realizację programu naszego spotkania. Osoby zainteresowane rywalizacją sportową udały się na kręgielnię. Natomiast dzieci z wielką radością mogły spotkać się z końmi i innymi zwierzętami zamieszkałymi nieopodal budynku głównego. Oczywiście gwoździem programu dla młodszych uczestników naszej wyprawy była jazda konna. Pod okiem opiekunów i trenerów jazdy konnej dzieci z animuszem korzystały z uroków bliskości natury. Do dyspozycji naszej grupy właściciele oddali nam praktycznie całość atrakcji przygotowanych dla przebywających tam gości. Kręgielnia, parkur konny, sala fitness, sala zabaw dla najmłodszych stały dla nas otworem i zapraszały do miłej zabawy w duchu sportowej rywalizacji. Wesołe okrzyki i doping były stałym akcentem naszego spotkania oraz wymownym przykładem celowości organizowania i realizowania tego typu zadań. Jako uczestnik tego zdarzenia muszę podkreślić że organizatorzy tej radosnej sportowej zabawy stanęli na wysokości zadania i stworzyli atmosferę samokontroli wszystkich uczestników. Zachowano zasady które pozwalały uniknąć niepotrzebnego ryzyka zarażenia się groźnym wirusem.

Czas płynął nieubłagalnie i trzeba było zakończyć nasze radosne spotkanie. Podsumowano ilość zdobytych punktów. Wszyscy uczestnicy otrzymali wartościowe i przydatne nagrody, komplety pięknych ręczników a dla wszystkich dzieci dodatkowo organizatorzy przygotowali  miłe upominki takie jak farby plakatowe, gry planszowe, puzzle, wyklejanki itp...

W międzyczasie nieco zmęczeni i co zrozumiałe głodni udaliśmy się na smaczny obiad aby uzupełnić zużytą energię i z uśmiechem oraz pełni wrażeń mogliśmy powrócić do swoich domów.

Można w tym trudnym okresie wielu obostrzeń i zakazów zorganizować ciekawe i pożyteczne spotkanie dla ludzi spragnionych kontaktu z innymi aby poprawić fizyczną i psychiczną stronę naszego życia.

Dziękujemy za wszystkie uśmiechy organizatorom, obsłudze obiektu i wszystkim którzy nas wspierają i zawsze służą pomocą i oby mogliśmy spotkać się za rok w tym samym a może i większym gronie.                 

Serdeczne podziękowania kierujemy  do samorządów Gminy Kartuzy, Somonino i Przodkowo. Niezawodnie dużą pomoc otrzymaliśmy od Powiatu Kartuskiego z puli programu PFRON.

Dzień na zdrowo i sportowo – Gra w kręgle

Polski Związek Niewidomych Koło Powiatowe w Kartuzach w ramach realizacji zadania publicznego organizuje jednodniową imprezę pn.:                     

"Dzień na zdrowo i sportowo – Gra w kręgle"

Impreza odbędzie się w dniu 12 sierpnia 2021 roku o godz. 10:00 w Kiełpinie - Agroturystyka "U Rychertów".

Zapraszamy do udziału osoby niepełnosprawne wzrokowo wraz z przewodnikami. Zapewniamy, że miło i aktywnie spędzicie ten dzień.

Ilość miejsc jest ograniczona i liczy się  kolejność zgłoszenia.

Szczegółowych informacji udziela osobiście lub telefonicznie prezes koła  Janina Doba tel. nr 724-888-835. 

Znajdziecie nas w siedzibie koła w Kartuzach na ulicy 3 Maja 2 (w podwórku).

Zadanie publiczne będzie realizowane dzięki dotacji Gmin Kartuzy, Somonino i Przodkowo

Rekreacja na sportowo – Powitanie lata 2021

Zadanie publiczne jest realizowane dzięki dotacji Gmin Kartuzy, Sierakowice, Żukowo i Stężyca

Sprawozdanie końcowe z wykonania zadania publicznego pn.:

"Rekreacja na sportowo – Powitanie lata 2021"

W dniu 15.07.2021 roku zarząd Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Kartuzach zorganizował spotkanie rekreacyjno-sportowe mające na celu powitanie zawsze lubianego lata dla członków naszego koła. 

W spotkaniu uczestniczyło 80 osób w tym około 20 dzieci.

Jak zakładał wcześniej opracowany harmonogram wykonania zadania wyjechaliśmy z Kartuz o godz. 9:30. Przed godz. 10 autokar dojechał do Ostrzyc. Jak co roku dało się dostrzec zmiany w wystroju otoczenia jeszcze bardziej sprzyjające dobrej zabawie i co ważne pozwalające osobom niepełnosprawnym bez większych ograniczeń uczestniczyć w grach i konkursach sportowych. Położony nad pięknym Ostrzyckim jeziorem  pensjonat „u Stolema” powitał całą  gromadę słoneczną i cieplutką pogodą.  Dobrze przygotowany kompleks rekreacyjno-sportowy oraz profesjonalne podejście  do zagadnienia bezpieczeństwa to atut Ostrzyckiego uroczyska. 

Pogoda jak marzenie – tak więc spotkanie od początku nabrało rumieńców.

O godz. 10:15 krótkie powitanie uczestników  spotkania.  Wielorakość wcześniej  przygotowanych atrakcji pozwalała sądzić, że nikt nie będzie się nudził i faktycznie dla każdego było coś miłego.

Gry i zabawy sportowe dla dzieci i dorosłych. Konkursy sprawnościowe dostosowane do możliwości osób niepełnosprawnych wzrokowo, quizy , zagadki i zajęcia malarskie dla najmłodszych. Reasumując wszyscy znaleźli coś dla siebie. Największym hitem spotkania był wyżej wspomniany konkurs plastyczny zorganizowany i prowadzony przez utalentowanego plastycznie  kolegę Karola. Dzieci z wielkim zapałem zabrały się do malowania i efektem końcowym były kolorowe i wielce udane wytwory dziecięcej fantazji. W międzyczasie serwowano ciepłe napoje oraz słodki drożdżówkowo-pączkowy odpowiednich rozmiarów poczęstunek. Największym powodzeniem cieszyła się woda mineralna której nie mogło zabraknąć podczas sportowych wyczynów. Smaczny obiad zakończył udane spotkanie.

 Dzięki naszym sponsorom mogliśmy ufundować ogrom ciekawych i cennych nagród. Dla dorosłych zawsze przydatne koce i pościele. Dla dzieci przybory szkolne oraz nieodzowne słodkie dodatki. W naszych sportowych zmaganiach wszyscy byli zwycięzcami.  Dla wszystkich ważnym była możliwość spotkania się po dwuletniej przerwie.

 Całe przedsięwzięcie tak było zaplanowane aby poprzez wspólną sportową zabawę słabo widzący mieszkańcy powiatu Kartuskiego w różnym wieku mogli w sympatycznej atmosferze rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. 

Należy podkreślić ogrom trudu i pracy włożonej w organizację spotkania. 

Bezinteresowna pomoc wielu ludzi, instytucje rozumiejące nasze skromne potrzeby oraz pomoc finansowa organów samorządowych naszego powiatu udowodniły mądrą tezę, że w naszej jedności tkwi wielka siła  aby zrobić tak wiele dla bardzo wielu szczerych uśmiechów. 

 Pragniemy serdecznie podziękować niezawodnym przyjaciołom naszego koła a w szczególności Powiatowi Kartuskiemu, Gminie Kartuzy, Sierakowice, Stężyca i Żukowo które pozytywnie rozpatrzyły oferty składane przez nasze stowarzyszenie. 

Specjalne podziękowania kierujemy do pani Katarzyny i pana Bartosza – właścicieli pensjonatu „u Stolema”. Wielce byliśmy radzi z faktu udostępnienia nam sali biesiadnej. Ludzka życzliwość i zrozumienie naszych potrzeb budzi wielkie uznanie wśród niepełnosprawnej braci. Gry i zabawy przygotowały i poprowadziły członkinie zarządu koła. Pani Janina, Mirosława, Irena i Halina jak zawsze stanęły na wysokości zadania. Dziękujemy naszemu członkowi i koledze Karolowi za świetnie przygotowany konkurs malarski. Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem Magdy i Moniki które to wniosły wiele uśmiechu i kolorytu w dziecięcych zabawach.

 Dziękujemy panu Eugeniuszowi  za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego. Serdeczne dzięki dla pana Władysława za pomoc techniczną. 

Opuszczając gościnne progi Ostrzyckiego pensjonatu upewniliśmy się, że niepełnosprawność w niczym  nie ogranicza i wręcz motywuje do łamania kolejnych barier i stereotypów.

Dziękujemy za to, że jesteście z nami. Do zobaczenia za rok.

Godnie powitaliśmy słoneczne lato.

W spotkaniu uczestniczył i spisał powyższe fakty Krzysztof.

Jednodniowe spotkanie rekreacyjno-sportowe

Informacja!

Polski Związek Niewidomych Koło Powiatowe w Kartuzach w ramach realizacji zadania publicznego organizuje jednodniowe spotkanie rekreacyjno-sportowe pn.:                     

"Rekreacja na sportowo - Powitanie Lata 2021"

Spotkanie odbędzie się w dniu 15 lipca 2021 roku o godz. 10:00 w Ostrzycach – Centrum Rekreacji "u Stolema".

W celu godnego i udanego powitania letniej aury serdecznie zapraszamy do udziału osoby niepełnosprawne wzrokowo wraz z przewodnikami.

Szczegółowych informacji udziela osobiście lub telefonicznie prezes koła  Janina Doba tel. nr 724-888-835

Znajdziecie nas w siedzibie koła w Kartuzach na ulicy 3 Maja 2 (w podwórku).

Zadanie publiczne będzie realizowane dzięki dotacji: Gminy Kartuzy, Gminy Sierakowice, Gminy Żukowo, Gminy Stężyca, Powiatu Kartuskiego

Zapraszamy!

Dodatkowe informacje